Mr. Milyoner

Tasarruf + Birikim + Yatırım = Finansal Özgürlük

Yurtdışı Piyasalarda İşlem Yapmanın Vergi Boyutu

Yurtdışı Piyasalarda İşlem Yapmanın Vergi Boyutu

Yurtdışı Piyasalarda İşlem Yapmak yazımı henüz okumayanlar varsa, önce hemen ona bakmanızı tavsiye ederim.

Yurtdışı hisseler ve diğer borsa enstrümanlarına yatırım yapmak için izlenecek yolları anlatmıştık. Okuyucuların birçoğundan hemen vergi konusunda sorular gelmeye başladı. Zaten ilgili yazının sonunda bu konuda bir çalışma yaptığımı, sonuçlanınca yayınlayacağımı belirtmiştim. Aslında google’da araştırma yaptığımızda bu konuda onlarca yazı ve makale bulunabiliyor. Ama inanır mısınız; ben bile mesleğim gereği vergi konularında bilgili olsam bile bu yazıların inanılmaz derecede anlaşılmaz şekilde kaleme alındığını düşünüyorum. Tebliğler, sirküler, anlaşılması çok zor kavramlar vs… Vergi konusu basit bir husus değil, tamam ama vatandaşın anlayabileceği şekilde yazılabileceğini düşünüyorum. Bakalım ben başarabilecek miyim?

ÖNEMLİ UYARI: Vergi konusu çok karmaşık ve çetrefilli bir alandır. Bu yazıda vereceğim bilgileri elimden geldiği kadar sadeleştirip aktarmaya çalışacağım, fakat herkese işlem yapmadan önce bir vergi uzmanına danışmasını tavsiye ederim. Bu yazıda yer alan bilgiler benim görüşlerimi ve analizlerimi içerecektir. Sadece bu bilgilere dayanarak işlem yapmamanız ve karar vermemeniz gerekir. Bu nedenle belirtmeliyim ki; yapacağınız işlemler sonucu oluşacak vergiler, cezalar ve diğer sorumluluklar size aittir ve bu yazıdan dolayı herhangi bir sorumluluğum yoktur. Bilginize.


İçindekiler

1- Amerika Birleşik Devletleri’nde Sorumlu Olacağınız Vergiler

a) Menkul Kıymet (Hisse, ETF vb.) Kazancı için Gelir Vergisi
b) Temettü Kazancı Gelir Vergisi

2- Türkiye’de Sorumlu Olacağınız Vergiler

a) Yurtdışı Borsalarda Elde Edilen Kazancın Gelir Vergisi
b) Varlık Barışı

3- ÖZET


Yazıda bir yatırımcının gözünden elimden geldiğince basitleştirerek Yurtışı Piyasalarda İşlem Yapmanın Vergi Boyutu’nu açıklamaya çalışacağım. Eğer okuyucular arasında konu hakkında bilgisi olanlar varsa, görecekleri hata ve yanlışlar (ben de insanım) hakkında beni uyaracaklarını düşünüyorum. Böylece yazıyı güncelleyerek daha doğru bilgi verebilmiş oluruz.

İçindekiler bölümünde gördüğünüz gibi bu vergi işinin iki farklı ülke boyutu var. Önce Amerika Birleşik Devleri (ABD) tarafıyla başlayalım.

1- Amerika Birleşik Devletleri’nde Sorumlu Olacağınız Vergiler

ABD neredeyse her anlamda dünyanın geri kalanından farklı bir ülke. Vergi konusunda da Avrupa geneli sisteminden ayrıştığını görebiliyoruz. Gerçi ne kadar farklı şekillerde de olsa devletler her türlü gelip parayı cebimizden alır! Vergi konusunda daha önceki yazıma bakmak isterseniz: Çalışanın Vergi Yükü.

Bizde genelde kaynağında vergi tahsilatını yapmayı tercih ediyor Maliye Bakanlığı. Haksız da değil, kaynağında alamayınca ucunu kaçırıyor. ABD’de de kaynağında kesilen bazı vergiler var, örneğin temettü kazancına ilişkin stopaj. Ama genellikle Gelir Vergisi Beyannamesi ile beyan edildikten sonra vergi tahsilatı yaygın uygulama.

ALIEN!

Vergi yönünden ABD vatandaşı olanlarla, olmayanlar arasında farklılıklar var. Bu yazıda ABD vatandaşı yönüne bakmayacağım, beni ilgilendirmiyor çünkü 😀 Vatandaş olmayanlara vergi idaresi olan IRS (Internal Revenue Service) hukuken ALIEN ismini veriyor! Evet şaka gerçekten de ALIEN 🙂 Hemen aklınıza aynı isimdeki uzaylı filmi gelmiştir; ama alien kelimesi başka ülke/bölgeden olan, yabancı demek (kaynak: Merriam-Webster).

Fakat yine önemli bir farklılık Resident-Alien ve Non-Resident Alien olarak ikiye ayrılmasıyla oluşuyor. Resident-Alien, ABD vatandaşı olmasa da yasal olarak ikamet eden kişileri ifade ediyor. Hayli karışık bir hesaplama yöntemi ve birçok istisnası var. O yüzden ilgili linki veriyorum: substantial presence test. Fakat ABD’de uzun bir süre ikamet etmeyenleri hiiiiç ilgilendirmiyor, ben de üzerinde durmayacağım.

Gelelim Non-Resident Alien’a. Bu da ABD’de ikamet etmeden, ABD kaynaklı gelir elde kişileri, yani bu blogu takip eden okuyucularımızın çoğunluğunu tanımlıyor.

(Detayı şekilde incelemek isteyenler varsa şu linkteki uzuuun dokümana bakabilirler: https://www.irs.gov/pub/irs-pdf/p519.pdf )

Gelir Vergisi Beyannamesi

Bizde birçok vergi kaynağında stopaj şeklinde kesildiği için normal vatandaş olarak pek Gelir Vergisi Beyannamesi doldurmayız. Çünkü zaten elde ettiğimiz gelir daha elimize geçmeden vergilendirilmiş ve tahsil edilmiş oluyor. ABD’de ise neredeyse herkes beyanname doldurur. Bekar ya da evli olmak, çocukların sayısı gibi durumlar ödeyeceğiniz vergiyi ciddi anlamda değiştiriyor. Bizden hayli farklı bir vergi sistemleri var, burada açıklamaya gerek yok.

Nasıl beyanname verileceği biraz teknik bir konu, onun için farklı bir yazı hazırlarım. Ama Non-Resident Alien iseniz; eğer ABD’deki tek kazancınız, hisse senedi işlemleri ve temettü kaynaklıysa BEYANNAME DOLDURMANIZA GEREK YOKTUR.

a) Menkul Kıymet (Hisse, ETF vb.) Kazancı için Gelir Vergisi

Türkiye’de hisse senedi alım satımından elde edilen kazancın vergisi %0. Yani hiç vergi ödemezsiniz. ABD’de ise diğer her gelir (maaş, faiz, vb.) gibi hisse senedi kazancı da aynı oranda gelir vergisine tabidir.

Başkan Trump pek sevilmese de genel olarak, geçenlerde vergi oranlarını düşürerek vatandaşın önemli kesiminin vergi yükünü azalttı. Bize bir etkisi olmadı ama, niye mi? Çünkü ABD’de Non-Resident Alien iseniz ve ABD ile tek ticari ilişkiniz hisse senedi vb. finans işlemleri ise, bu kazançlarınız vergiye tabi değildir. Yani, Menkul kıymet kazancı için VERGİ ÖDEMEZSİNİZ!

Şaşırdınız değil mi 🙂 Evet, bu kadar basit! Daha fazla anlatmıyorum, görüyorsunuz 😛

b) Temettü Kazancı Gelir Vergisi

Hisse veya benzeri sermaye piyasası kıymetleri kazançlarımızdan vergi ödemiyoruz, ohh mis. Temettüde ise o kadar şanslı değiliz. Biraz da ödeyelim, ne de olsa adamların sayesinde para kazanıyoruz 🙂

Normal şartlarda Non-Resident Alien’lar için temettüden stopaj şeklinde %30 vergi kesilir. Biraz çok değil mi, ama 1996’da Başbakan Mesut Yılmaz döneminde ABD-TR arasında imzalanan vergi anlaşmasıyla biz Türk Vatandaşları %20 oranında vergi ödüyoruz 😉 (anlaşmanın tam metni için: http://www.gib.gov.tr/fileadmin/mevzuatek/uluslararasi_mevzuat/ABD.htm )

2- Türkiye’de Sorumlu Olacağınız Vergiler

ABD tarafında pek fazla vergi ödemeden kurtulduk. Ama sıra geldi parayı Türkiye’ye getirmeye ve burada her sorumlu Türk Vatandaşı gibi vergisini ödemeye.

a) Yurtdışı Borsalarda Elde Edilen Kazancın Gelir Vergisi

Daha önce bahsettiğim ABD-TR arasındaki karşılıklı vergi anlaşması, çifte vergilendirmeyi önlemek için yapılmıştır.

Örneğin; ABD’de temettü için vergi ödedik, bu tutar kadar TR’de ödeyeceğimiz vergiden mahsup edebiliriz.

Günün sonunda parayı Türkiye’ye getirdiğiniz dönemde Gelir Vergisi Beyannamesi doldurarak, kazancınıza isabet eden vergi dilimi oranında gelir vergisi ödersiniz. Bu kazancın tutarına göre,

 • 14.800 TL’ye kadar %15
 • 34.000 TL’nin 14.800 TL’si için 2.220 TL, fazlası % 20
 • 80.000 TL’nin 34.000 TL’si için 6.060 TL, fazlası %27
 • 80.000 TL’den fazlasının 80.000 TL’si için 18.480 TL, fazlası %35

Kaynak: GİB

Fakat şöyle bir durum var, ben mesela hisseleri uzun yıllar tutmadan alıp satsam ve kazanç elde etsem bile parayı Türkiye’ye göndermezsem yine de beyanname doldurup vergi öder miyim? Buna verecek net bir cevabım yok, neden bilmiyorum Ozan Bingöl de beni Twitter’da engellemiş, ona da soramıyorum 🙂 Benim görüşüm, kazanç Türkiye’ye girmeden vergi oluşmayacağı yönünde, ama okuyucularımız aranızda vergi uzmanı varsa, kaynağıyla birlikte açıklarsa hepimiz öğrenmiş oluruz.

b) Varlık Barışı

Haberlerde Varlık Barışı’nı sürekli duyuyorsunuz. Ben de eskiden amaan beni ilgilendirmiyor diye düşünür, zengin problemi der geçerdim. Meğerse bir gün işe yarayacakmış 😀 “Hocam bunu gerçek hayatta nerde kullancam ya” demeyin, lazım oluyormuş 😀

Bakın, öncelikle varlığın büyüğü küçüğü olmaz! Kimisi için milyar dolardır, sizin için 1.000 $’dır, fark etmez. Bizi ilgilendiren yönü şu oluyor: Sürekli çıkan varlık barışından faydalanıp yurtdışında elde ettiğiniz sermaye piyasası kazançlarını Türkiye’deki bankanıza aktarır ve bu yasadan faydalanmak istediğinizi bankanıza beyan ederseniz, %35’lere varan vergi yerine sadece %2 ödeyebilirsiniz!

Bir çalışan olarak kaynağında paşa paşa vergimi öderdik, şimdi bir yatırımcı/işadamı gibi hissedebiliriz artık 🙂

3- ÖZET

Madde madde durumu özetlersek;

 • ABD’de ikamet etmeden, ABD kaynaklı gelir elde ediyorsanız, vergi yönünden Non-Resident Alien olursunuz,
 • Non-Resident Alien iseniz; eğer ABD’deki tek kazancınız, hisse senedi işlemleri ve temettü kaynaklıysa GELİR VERGİSİ BEYANNAMESİ VERMENİZE GEREK YOKTUR,
 • ABD’de Non-Resident Alien iseniz ve ABD ile tek ticari ilişkiniz hisse senedi vb. finans işlemleri ise, bu kazançlarınız vergiye tabi değildir. Yani, Menkul kıymet kazancı için VERGİ ÖDEMEZSİNİZ!
 • Non-Resident Alien’lar için temettüden stopaj şeklinde %30 vergi kesilir. Ama ABD-TR arasında imzalanan vergi anlaşmasıyla biz Türk Vatandaşları kaynağında %20 oranında ödüyoruz.
 • Günün sonunda parayı Türkiye’ye getirdiğiniz dönemde Gelir Vergisi Beyannamesi doldurarak, kazancınıza isabet eden vergi dilimi oranında (%15, 20, 27, 35) gelir vergisi ödersiniz.
 • ABD’de temettü için kaynağında ödediğiniz stopajı TR’de ödeyeceğimiz vergiden mahsup edebiliriz.
 • Sürekli çıkan varlık barışından faydalanıp %35 yerine sadece %2 kadar az vergi ödeyebilirsiniz!

Elimden geldiği kadar basit şekilde anlatmaya çalıştım. Vergi uzmanı, profesörü, vs. değilim, hata yaptıysam lütfen kaynak göstererek uyarın, düzelteyim. Ama sağolsun koca koca hocalarımız robot videosu, mazot vergisi paylaşmaktan bu tip konulara vakit bulamayınca iş benim gibi amatörlere düştü…. Kusura bakmayın…

 

Mr. Milyoner


Yazıyı beğendiyseniz diğer popüler yazılarım:

Yeni yazılar için TwitterFacebook ve Instagram hesaplarından takipte kalın!

Beğendiysen paylaş lütfen!
 • 1
  Share

Previous

“Nasıl Milyoner Oldu?” Serisi – 6 – Çocuk Bereketiyle Gelir: 2012

Next

“Nasıl Milyoner Oldu?” Serisi – 7 – Yeni Bir İş, Yeni bir Ben: 2013

36 Comments

 1. Trade Shark

  klavyenize sağlık::) birçok kişi bu yazıyı bekliyordu.
  kafama takılan tek soru şu oldu. TRde bulunan aracı kurum üzerinden yurtdışı temettü gelirinden %30 kesilmekte. Hemen herkesten kesilen tutar bu. %20 olabilmesi ile ilgili bir bilginiz var mı?..Aracı kurumdakiler de bilmiyor. Vergi dairesini ziyaret edeceğim kesin.
  Yeni hayatınızda başarıla dilerim
  syglar.&svgler

  • Merhaba,

   Sağolun. İlgili anlaşmanın linkini vermiştim, gidince: madde 10 ikinci bendi b fıkrası “temettü tutarının yüzde 20’sini aşmayacaktır.” yazıyor diyin, benden de selam söyleyin 🙂

   Şaka bir yana ben ydışından işlem yapıyorum, henüz TR’ye hiç aktarmadığım için vergi ödemedim henüz. Varlık barışları beni daha çok cezbediyor 🙂 ama okuduğumdan anladığım %30 olmaması gerektiği yönünde. hatta şimdi siz söyleyince emin olmak için Amerika’daki vergi otoritesinin de websitesini kontrol ettim, (https://www.irs.gov/pub/irs-trty/turkey.pdf) aynı şekilde.

   • samreit

    Anladığım kadarı ile stopajın %20’ye düşmesi için W-8BEN belgesinin aracı kuruma gönderilmesi gerekiyor. Şu sayfada (http://amerikanvergisi.com/yatirimci-rehberi/) açıklamışlar biraz.
    Yurt dışında yaşıyorum (Almanya). Burada bu işlemi alman brokerleri Almanya yerleşikleri için otomatik olarak yapıyor ve sadece %15 kesiliyor Demek ki Almanya daha iyi bir anlaşma yapmış.

    • Merhaba,

     Katkınız için çok teşekkür ederim, yorumunuzdaki bilgileri ilk fırsatta yazının içine taşıyayım. Orada daha fazla Türk vatandaşı olduğu için sıkı bir pazarlık yapılmış olabilir 🙂

 2. Misafir

  Verdiğiniz bilgiler için teşekkürler.

 3. Chicago

  merhabalar. %35 lik vergi, kazanc uzerinden alinirken, % 2 lik varlik barisi kesintisi sanirim paranin tumu uzerinden yapiliyor diye biliyorum. Ikincisi Fidelity Inv. benden resident alien statusunde %30 temettu stopaji kesmisti bir kac yil oncesinde .

  tesekkurler.

  • Merhaba,

   Evet, oranlar dediğiniz şekilde uygulanıyor. Karlılık oranınıza göre hangisi avantajlıysa ondan faydalanmak akılcı olacaktır.

   Resident-Alien statüsünün vergilendirmesi ABD vatandaşına çok yakın. Durumunuzu bilmiyorum ama fidelityle görüşerek non resident ve TR vatandaşı olduğunuzu belirtmelisiniz. İlgili anlaşmayı da iletirseniz sizi o şekilde vergilendirmeleri gerekir.

   selamlar.

 4. hobolo

  Elinize sağlık. Yüzde 35’e varan vergi oranları benim için yurtdışı piyasalarına giriş engeliydi.

  Google’dan incelediğim kadarıyla son 5 sene içerisinde üç kez varlık barışı uygulanmış. 2016’daki versiyonda gelen paradan hiç vergi istememişler bile.

  Bence varlık barışı vergisini düzenli veren kişiye enayi demek. Ancak madem devletimiz bunu uygun görüyor, bize de bundan nasiplenmek uygun olur.

 5. Cihan Cicek

  Emeginize saglik, bu alandaki en detayli yaziyi yazdiginizi soyleyebilirim. Benim kafama takilan bir sey oldu ( cok basit dusunuyorsam duzeltin, lutfen ). Mesela ABD’de bulunan hisse senetlerimizi sattik ve diyelim ki 10.000 USD gibi bir para oldu. Bu parayi direk TR’de bulunan banka hesabimiza swift olarak aktarabiliyoruz. Cok buyuk bir rakam olmadigindan; para hesabimiza gececektir. Ondan sonra neden tekrar vergi beyannamesi vermemiz gerekiyor ? Yasal olarak parayi aktarmis olmuyor musunuz?

  Tesekkurler.

  • Merhaba Cihan Bey,

   Güzel bir soru sormuşsunuz. Evet bu tutar için beyanname vermeniz gerekir ilgili yıl için. Bankalar sadece kendi nezdinde gerçekleşen yatırım işlemlerinden kaynağında vergi kesintisi yapabilir. sizin yaptığınız SWIFT’ten yapmazlar.

   Selamlar.

 6. richard

  Elinize saglik bilgilendirici olmus.
  misal Garanti bankasi kullaniyorum, banka bu vergi dilimini otomatik olarak mi kesecek yoksa ben kendim mi odiyecem?

  • Sağolun, müstakil olarak her bankanın kendi çalışma prensibi olabilir (ABD tarafı vergileri için). tek tek bilemiyorum. Ben ydışı aracı kurumla çalışıyorum. Ama TR için gelir vergisini soruyorsanız, bunu her halükarda sizin beyanname doldurarak vergisini ödemeniz gerekiyor, stopaj şeklinde değil.

 7. sspolo

  merhaba iş yatırım da şöyle bir bilgi var.

  Gelir Vergisi Kanunu’nun (GVK) 75’inci maddesinde tanımlanan menkul sermaye iradlarının yurt dışı işlemler neticesinde elde edilmesi halinde (örn., kar payı, faiz) GVK kapsamında vergilendirilmesi gerekmekte olup, GVK’nın 86’ıncı maddesi kapsamında Türkiye’de tevkif suretiyle vergilendirilmemiş olan menkul sermaye iratlarının 2017 yılı için 1.600 TL’yi geçen tutarda olması durumunda yıllık gelir vergisi beyannamesine dahil edilerek vergilendirilmesi gerekmektedir.

  Menkul kıymetler ile diğer sermaye piyasası araçlarının elden çıkarılması yoluyla elde edilen kazançlar GVK’nın mükerrer 80’inci maddesi kapsamında değer artış kazancı olarak sayılmaktadır. GVK’nın 82’nci maddesi uyarınca diğer alım satım kazançlarıyla birlikte 2017 yılı için 24.000 TL’lik istisna tutarını aşan değer artış kazançlarının beyan edilmesi gerekmektedir.

 8. samreit

  Blog moderasyonlu mu, yoksa yazim mi kayboldu?

 9. Melih Güreşçi

  Bu değerli araştırma ve emeginiz için çok teşekkürler

 10. Richard

  Bilgilendirme icin tesekkurler
  Garanti %30 oraninda kesinti yapiyor, bunun uzerine bende yukarida ki bilgiler isiginda, yatirim dnaismanima bunun%20 olmasi gerektigini yazdim bakalim gelen cevaba istinaden sizleri bilgilendirecegim

 11. richard

  bende araci kurumum olan Garantiye bu konuda mail attim, cunku kendileri %30 stopaj uygulamakta , bu oranin %20 olmasi gerektigini belirttim ama cevaplari asagidaki gibidir

  “Maalesef şimdilik yapılan görüşmeler neticesinde Garanti Yatırım’ın aracılık ederek %30 olan vergi oranını %20 ‘ye çekmesi pek mümkün gözükmüyor.
  Sizlerin direk Amerika Globe Tax ‘e başvuru yapmaları gerekiyor ama bu durum pratikte çok zor olduğu için Globe Tax hizmeti vermek için proje başlattık. Belli bir ücret karşılığında Form doldurarak vergi iadesi alabileceksiniz.
  Henüz proje tamamlanmadı. Tamamlandığında sizlere bilgi verilecek.”

  • Merhaba,

   Çok ilginç bir cevap, siz zaten Garanti Yatırıma bu gibi konuları halletsin diye komisyon ve diğer ücretleri ödüyorsunuz. Ayrıca iki devlet en üst düzeyde anlaşma imzalamış ve uzun yıllardır yürürlükte. Bunun için ayrıca ne ücreti talep edecekler? Enteresan..

   Fikri takibiniz için teşekkürler.

 12. kasabo

  Güzel ve aydınlatıcı bir yazı olmuş teşekkürler.
  Amerikadaki emtia borsaları içinde geçerli bu non resident uygulaması? Buna ek olarak başka hangi borsalarda Türkiyeden işlem yapmak kolay ve vergisiz bilginiz var mı? https://www.stockmarketclock.com/exchanges

 13. Onur Ekinci

  Cok guzel bir yazi. 2012 de Turkiye ye donus yaptigimda bircok yatirim sirketi vergilendirmede bilgi eksikligi vardi.
  Amerika da soyle birsey var. Eger ben dividend gelirini otomatik olarak ayni hisse senedini alirsam belli bir sure vergiden muaf olabiliyordum. Bu konuyu size sormak istedim. Yanlis hatirliyorda olabilirim.

  • Merhaba Onur Bey,

   Evet ama bahsettiğiniz durum ABD’de ikamet edip vergi beyannamesi dolduran kişileri ilgilendiren bir muafiyet. Bu yazıda TRde ikamet edenlere yönelik bir bakış var.

 14. ese

  Merhaba.

  Oncelikle guzel yaziniz icin tesekkur ederim.

  Benim bir sorum olacakti. Diyelim $10k ya hisse aldim ve bu hisseyi bir sure sonra $11k ya sattim. Dolar artislari malum, diyelim ki su an 5tl olan dolar sattigimda 10tl oldu. Benim burada kazancim sadece $1000 veya tl ye cevirirsek 10000tl . ama tl olarak dusunursek 50k tl ye aldigim hisse 110k olmus, yani 60k kar gozukuyor. Bunun vergilendirilmesi nasil olur acaba?

  tesekkur ederim.

 15. Cemal

  Merhaba,
  Yazınız için çok teşekkürler. Elinize sağlık.
  Bir sorum olacaktı. Yurtdışı hisse alımı için hangi platformu kullanıyorsunuz acaba?

  • Merhaba,

   ABD’de bulunduğum dönemde oradaki yerel ufak bir bankada açtığım hesapla yürütüyorum. O dönem bizzat şubesinden hesap açmıştım. Ama öyle bir şansım olmasaydı TD Ameritrade’i kullanırdım.

 16. Cemal

  Merhaba, Cevabınız için çok teşekkürler.
  TD Ameritrade’nin sitesini inceledim. Bazı sorularıma cevap bulamadım. Belki siz bilirsiniz.
  İki sorum olacaktı.
  Birinci sorum: TD Ameritrade sizce güvenilir midir? Uzun süredir kullanan tanıdıklarınız var mı?
  İkinci sorum: Uzun dönem yatırımcıyım. T.C vatandaşıyım. Yıllarca işlem yapmadığım zaman inactivity fee almıyorlarmış. Oysa ki aracı firmalar kazançlarını komisyondan kazandığı için benim trade yapmam onların işlerine gelir. Bu durumda uzun süre işlem yapmadığım için hesabımı dondurma tehlikesi olabilir mi?
  Saygılarımla,

  • Merhaba Cemal Bey,

   1- Güven konusu göreceli ve tartışmalı olabilir. Benim değil, sizin güven duyabilmeniz önemli. ABD’de finans şirketleri yoğun şekilde denetim altındadır, ayrıca ilk yatırım yazısında bahsettiğim gibi 500.000 $’a kadar yatırımlar devlet güvencesindedir (başka bir ülkenin vatandaşı olsanız bile). Yine de karar sizin tabii ki.

   2- TD Ameritrade herhangi bir inactivity fee ücreti kesmiyor, yıllarca da hareket olmasa. Hesabınızın dondurulması gibi bir husus da olmaz normal şartlarda. Bizdeki gibi belirli bir süre sonra hareketsiz hesaplardaki paranın devlete aktarılması gibi bir saçmalık yok.

   Selamlar.

 17. Hasan

  İyi günler.
  Yurtdışında açmış olduğumuz broker hesaplarında W8BEN formu doldurmamız isteniyor. Amerika ile aramızda olan yasa gereği hesabımızın varlığını A.B.D hükümeti T.C. ye bildiriyor mu? Bu durumda hesap yurtdışında bile olsa her yıl T.C. de vergi beyanı yapmam mı gerekiyor. Çünkü ben hesap kapaması sonrası Türkiyeye parayı getirirken vergiyi bir kereye mahsus toptan vermeyi planlıyordum. Bu durumda her sene rütin olarak beyan etmek gerekecek.
  Emeğinize sağlık.. Çok teşekkürler.

  • Merhaba Hasan Bey,

   Eğer hakkınızda mali vb. bir soruşturma yoksa rutin olarak bilgileriniz iki ülke arasında paylaşılmaz. Vergi beyanının her yıl yapılması ile ilgili de size net bir cevap veremeyeceğim, çünkü kendi algım paranın TR’ye getirildiğinde beyan olacağı yönünde ama bu benim kendi görüşüm. Ayrıca uzun yıllar getirmeyi düşünmediğim için pek kafa yormadım desem yeridir. Siz yine de bir vergi uzmanına danışın.

   Selamlar.

 18. Santiago

  Cok guzel ve aciklayici bir yazi olmus turkce kaynakli. Tesekkurler. Son birkac yildir yurtdisinda yasadigimdan ETF yatirimlari yapiyorum duzenli olarak ve uluslararasi bircok forumda benzer konular tartisiliyor ve bilgi almak epey mumkun.

  Bunlari Turkiye de gormeye baslamak da cok sevindirici. Yurtdisinda farkli ulkelere uygulanan temettu vergilendirmelerine iliskin olarak bikac detay daha paylasmak istiyorum.

  Genelde bircok sirket veya bireysel yatirimcilarin farkli ulkelerdeki stocklari, bondlari ve ETF leri secme sebepleri vergilendirme anlasmalarindan kaynakliyor genel olarak. Amerika kaynakli bircok sirketin de finans merkezlerini Kuzey Avrupa’ya tasimasi da bu sebepten ayni sekilde.

  Uzun vadeli yatirim dusunenlerin 5-10-30+ yil surecince ve ETF indeksleri takip edenler icin ABD den daha avantajli vergi uygulayan ulkelerde mevcut.

  Tavsiye olarak Irlanda’yi verebilirim ornegin. Irlanda kaynakli ETF lerde, ornegin S&P500 indexini yine ayni sekilde takip edebilir ve ABD’ye %20 vergi odemek yerine, fon Irlanda kaynakli oldugu icin %15 vergiye tabii olabilirsiniz. Uzun vadede dusunurseniz %5 portfolyonuzda ekstra buyume katkisi saglayacaktir. Bu tarz ETF fonlarinin “Vanguard” veya “Ishares” uzerinden bulabilirsiniz. Bu sekilde temettu vergisi avantajindan fayadalanabilirsiniz.

  Internette biraz arastirma yaparsaniz bircok ABD ikameti olmayan (Non-US residents) bireysel yatirimcilar icin uzun vadeli yatirimlarda en cok Irlanda kaynakli ETF indeks fonlarinin tercih edildigini ve en yuksek talep gordugunu kolayca bulabilirsiniz. Bunlar genelde Londra (LSE) (veya diger kaynakli SIX, DAX) borsasi uzerinden islem gormektedir ve USD olarak ETF alim-satim yapilabilmektedir.

  Belki de Uluslarasi ETF indeksli uzun vadeli yatirim tavsiyeli ile ilgili bir yazida bu konulari da isleyip, en cok tercih edilen vergi avantajli ETF fonlarini kapsayan bir yazida dusunebilirsiniz. Dunya indeksini takip eden bu tarz basit ve etkili portfolyolari ile bu konuda uzmanligi olmayan normal vatandaslarin da uzun vadeli yatirim planlamasina yardimci olabilir.

  Yabanci forumlarda cok rastladigim, fakat Turkiye de ornegini goremedigim ve bence en onemli konulardan birisi bu.

  Umarim faydali olmustur. Selamlar.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Powered by WordPress & Theme by Anders Norén

%d blogcu bunu beğendi: