Mr. Milyoner

Tasarruf + Birikim + Yatırım = Finansal Özgürlük

Para sizin için çalışsın

Para için Çalışmayın, Para Sizin için Çalışsın!

Bu blogda yazmamın tek nedeni var: 10 yılda milyoner oldum ve bu başarı hikayesini insanlarla paylaşarak onlara ilham vermek istiyorum. Uzun soluklu bir yolculuk bu; 1 gecede, 1 ayda, çok kısa sürede para kazanmaktan bahsetmiyorum. Eğer öyle mucize bir hikaye arıyorsanız, yanlış yerdesiniz. Bu hikayede hiç mucize yok:

 

Para için Çalışmak

Ben de Türkiye’de beyaz ve mavi yaka, memur ve işçi olarak çalışan milyonlardan biriyim. 10 yıldır emeğimin karşılığında para kazanıyorum. Bildiğiniz üzere emek, çok da yüksek karşılığı olan bir gelir kaynağı değil.

Para sizin için çalışsın

Emekçiler

Bir gösterge olması anlamında 2017 Temmuz itibarıyla ortalama memur maaşı aylık 3.277 TL imiş (Kaynak: Bloomberg HT). Bir ay boyunca 22 gün, her pazartesiden cumaya, sabah 8den akşam 5e kadar çalışıp karşılığında alınan para 3.277 TL. Her gün kalkıp yollara düşüp emek verdiğimiz işimizden pek para kazanamıyoruz. Fakat kira ödemek, erzak almak vb. giderler için de çalışmak zorundayız. İhtiyaçlarımızı karşılamak için buna mecburuz…

Neredeyse karın tokluğuna çalışıyoruz ve bunu 65 yaşımıza kadar sürdürmek zorunda mıyız? Sürekli çalışıp didinerek mi geçecek bu ömrümüz?

Sadece işe gitmek, faturaları ödemek ve sonra ölmek için doğmadın!

Nasıl milyoner olduğumu anlattığım yazıda, bu keşmekeşi sorguladığım dönemleri anlatmıştım. Eminim bir çoğunuz bu sorgulamayı yaptınız/yapıyorsunuz. Ama aksiyona geçenlerin sayısının sadece farkedenler kadar yüksek olduğunu sanmıyorum.

 

Küçük Çocuklar/İnsanlar

Küçük bir çocuk yeni bir oyuncak gördüğünde inanılmaz heyecanlanır, ona sahip olmak için her şeyi yapabilir, sahip olduğu her şeyini onu almak için verirken bir kez bile düşünmez. Tek önemli olan o oyuncağa sahip olmaktır. Çünkü hiç bir çocuk uzun vadeli düşünmez! Ertesi gün ne yiyeceğini, ne yapacağını, hangi okula gideceğini, hangi mesleği seçeceğini, hiçbir şeyi planlamaz…

çok heyecanlı 🙂

Acaba sadece küçük çocuklar mı böyle? Bazen etrafımda gördüğüm insanlardan çok benzer düşünce sistemine sahip olanlar dikkatimi çekiyor. Yeni çıkan iPhone gördüğünde inanılmaz heyecanlanan, onu almak için her şeyi yapan, sahip olduğu bütün parayı onu almak için veren ve bir an bile düşünüp sorgulamayanlar… Yukarıdaki küçük çocuğun hareketlerine ne kadar benziyor değil mi?

Çeneni kapat ve paramı al!

Kendimize soralım; yiyeceğimiz yemek çeşitlerini, alacağımız kıyafetleri, son model telefon ve arabaları düşündüğümüz, zaman ve paramızı ayırdığımız kadar geleceğimizi, eğitimimizi ve gerçek ihtiyaçlarımızı düşünüp, zaman ve para ayırıyoruz muyuz? Yoksa o küçük çocuk gibi kısa süreli heveslerin peşinde mi koşuyoruz?

 

Para Sizin için Çalışsın!

Zar zor çabalayıp az biraz para kazandık, onu da pek düşünmeden ihtiyacımız olmayan şeylere harcadık bitti.. Geçinmek için bir sonraki ay, yıl, yıllar ve hatta 65 yaşına kadar işe gidip para kazanmalıyız. Ya da böyle yapmasaydık da az da olsa biraz kenara koyup biriktirseydik… Çılgınca harcarken çekilen kredilere ödeyeceğimiz faiz yerine birikimlerimiz için bankalar bize faiz verseydi! Yani para bizim için çalışıp kazansaydı!

Mesela basit bir örnek; çeşitli miktarda birikimi olanların mevduatla elde edeceği getirilere bakalım:

100.000 TL’si olan kişi, bir asgari ücretli kadar Pasif Gelir (herhangi bir efor sarfetmeden kazanılan gelir) elde edebiliyor. 500.000 TL’si olan kişi de bir müdür kadar kazanabilir. Peki Mr. Milyoner gibi milyoner olan biri? O ise bir ayda 8.5 asgari ücretli maaşı kadar pasif gelir elde edebiliyor! Ve bu getiriler en az kazanç sağlayan mevduat örneğiydi, yatırım konusunda tecrübeli biri daha yüksek getiriler elde edebilir.

İki alternatifimiz var; emeğimizle kazandığımız parayı har vurup harman savurmak veya birikim yaparak paradan paza kazanmak. Ben ikinci seçeneği tercih ettim ve şu an 32 yaşında milyonerim. Hedefim birikimimi artırarak 40 yaşında finansal bağımsızlığa ulaşıp gönüllü emekli olmak.

Tercihinizi yapın!

 

Para için çalışmayın; para sizin için çalışsın.

 

 

para sizin için çalışsın

Beğendiysen paylaş lütfen!
 • 2
  Shares

Previous

32 Yaşında Nasıl Milyoner Oldum?

Next

Ms. Milyoner’den Merhaba

13 Comments

 1. Enes

  Yani çözüm ihtiyacımız olduğu kadar harcamak, ve birikim yapmak diyorsunuz

  • Mr. Milyoner

   Evet Enes!
   İşe yeni başladığımda ilk maaşım 1.650 TL’ydi. Ve kendi paramla aldığım ilk şey de 1.650 TL’ye Nokia N95 cep telefonuydu. 32 yaşında nasıl milyoner oldum yazısında anlatmıştım. 2 ay sonra ilk iphone çıkmıştı ve benim aldığım telefon 5 para etmiodu! o telefon yanlış bir seçimdi.
   ihtiyacın olmayan ve sana ödediğin para kadar mutluluk sağlamayan herşeye yaptığın harcamalar boşuna.. Onun yerine birikim yap ve PARA SENİN İÇİN ÇALIŞSIN!
   Ben yaptıysam herkes yapabilir 🙂

 2. Mustafa

  Büyüklerimiz hep demez miydi “Önemli olan para kazanmak değil, onu harcamayı bilmek.” diye. Ne kadar da haklılar değil mi? Bakalım sayende bu yolda gidebilecek miyiz? 🙂

 3. Robert KİYOSAKİ’nin Başta “ZENGİN BABA YOKSUL BABA” kitabını temel kitap olarak alıp okumayı tavsiye ederim. Daha sonra seri halinde devam ediyor ilgisini çekenler için. Enflasyonist sistemlerde sürekli harcama yapmak iyidir derler yani tasarruf yapma bir şekilde elindeki parayı sisteme kazandır, yastık altında bırakma. Bende katılıyorum boşta para bırakmamalıyız. Diyeceksiniz olmayan bir şey zaten boşta kalmaz. :). Ama aylık harcama kalemlerimizi irdeledikten ve bilançoyu çıkartmayı müteakip tasarruf yapılmaz, zaten tasarruf bilançonun içerisinde bir gider kalemi olarak bulunmak zorundadır. Yoksa zaten TASARRUF YAPAMAZSINIZ!!! . Şu anda olduğu gibi.

  • evet insanlar harcadıktan sonra kalanı tasarruf ediyor, oysa dediğiniz gibi önce birikime aktarıp sonra kalanı harcamak gerek.

   enflasyon ciddi bir değer yıpratıcı ama akıllı yatırımla yenilebilir. Aksi durumda har vur harman savur; emeğin reel getirisi düşüyor, sosyal güvenlik açıkları rekorlar kırmaya devam ediyor, birikim de yapmazsak gelecekte orta-sınıf olarak zor duruma düşebiliriz.

   Ben de bunu kendi bütçem için engellemeye, insanlara da dilim döndüğünce blogdan anlatmaya çalışıyorum.

 4. Fikirler güzel ancak enflasyonun faizden yüksek olduğunu düşünüyorum. Bu da bizim tasarruflarımızı daha yüksek getiri ve dolayısıyla daha riskli yatırım araçlarına götürüyor…

  • evet enflasyonun faizden yüksek olduğu kısa dönemler olmuştur. bu günler de onlardan biridir. ama fikri vermek için basit bir analiz gerekiyordu. küçük yatırımcı için diğer yatırım araçlarında fırsat ve risklerden bahsedeceğim.

   mesela ev almanın; Ev Almak akıllı bir yatırım mıdır?
   ve bitcoinin; Küçük Yatırımcı için Bitcoin Rehberi

   değerlendirmelerini yukarıdaki linklerde bulabilirsiniz. dolar ve altın için de hazırlıyorum. en son da borsa için uzun bir yazı olacak.
   lütfen takipte kalın.

 5. Taha Byz

  Ben 19 yaşında bir gencim ve cebime giren para 500tl her ay 300 tl borç ödüyorum ve 1 ayda ortalama 200 tl cebime kalıyo ihtiyaçtan kıyafet vb şerlerden 50 100 tl arası bi harcama yapıyorum ve cebimde hiç denicek kadar para kalmıyo ben nasıl birikim yapabilirim ki o zaman en azından asgari maaş alsam her ay bir küçük altın yapsam belki bundan 10 sene sonra ev alcak kadar param olcak ama yok işte bu da hayat

  • Merhaba,

   Öncelikle neden o kadar borcun olduğunu düşünmelisin. Borcunu bitirmek ve bir daha girmemek için kafa yormalısın. Eğer bunu yapamam, olmaz diyorsan zaten olmayacaktır. Öğrenilmiş çaresizlik tuzağına düşme lütfen.

   Ayrıca daha çok gençsin, okulunu bitirip çalışacak gelirini artıracaksın.

 6. Bişi sorabilirmiyim? Öncelikle Robert T. Kiyosaki’nin kitabını bitirmek üzere olan 14 yaşında liseye yeni geçmiş bir öğrenci olduğumu belirtmek isterim. Blogunuzu kitabı araştırırken gördüm. Robert Kiyosaki pasif gelirin cebinizden çıkan para ve aktif gelirin cebinize para koyan kaynak olduğunu söyler hep. Anladığım kadarıyla siz pasif gelirin cebinize ister istemez giren para olduğunu söylüyorsunuz. Altını çiziyorum, Anladığım kadarıyla. Ve bu kitap sayesinde ben de zengin olmaya çalışacağım. Bu yaşta geleceğim için yapabileceğim bir şey var mı? Para konusunda bana önerileriniz nedir?

  Paramızın bize çalışması demek Kiyosaki’ye göre şudur:
  Gözünüzün önündeki iş fırsatlarını değerlendirin. Örneğin babanız eğer bir kitapçıysa, bazı kitapları alıp bir kütüphane kurun ve kitaplar için değil, kitapları okumak için ücret alın. Para sizin için çalışsın!

  Bu kitapla zengin olabileceğimi düşünüyorum ama yine de sizden öneriler bekliyorum. Ne de olsa Milyoner olmak kolay bir iş değildir herhalde 😀

  • Merhaba Muhammed,

   Bravo, ben 14 yaşında top peşinde koşmaktan başka şey düşünmezdim 🙂 Sen ise kitaplar okuyup geleceğini planlamak istiyorsun. Açıkçası Kiyosaki’nin bütün felsefesi gayrimenkul yatırımı yapmak üzerine. ABD’deki piyasayla bizimkisi de çok farklı, bu yüzden ben hiç faydalanamadım. Umarım sen kendine notlar çıkarabilirsin.

   “Pasif gelir”den benim kastım; işe gitmeden veya bir dükkanın başında durmadan, uyurken bile yani hiçbir şey yapmadan da size para kazandıracak bir yoldur. Örneğin, mevduat faizi, döviz getirisi, hisse senedi yatırımı vb. finansal yatırımlar.

   Başarılar

  • NoName

   Selamlar. Kitapta “para/yatirim” icin aktif/pasif terminolojisi kullaniliyor. Yani calisan para/yatirim aktif, deger kaybeden para/yatirim pasif olarak nitelendiriliyor. Mr. Milyoner ve yaygin terminolojide ise “insan” icin kullaniliyor bu terimler. Yani calisarak para kazanan insan aktif, yattigi yerden kazanan insan pasif gelir elde etmis oluyor.

   Kitabin felsefesi ile mr. Milyonerin felsefesi (fire) ayni ozunde. Fuzuli harcama yapma, tasarruf et, parani yatirimlarla logaritmik olarak arttir. Tabi bunu hayata gecirmenin ilk sarti gelir kaynaginin olmasi. Bu yasta ders calisip, uluslararasi alanda kabul goren iyi bir bolumde ve okulda okuyup girisimci ruhunu canli tutmani oneririrm. Okul, universite bazen onemsiz gosterilmeye calisilir ama kesinlikle oyle olmadigini dusunuyorum. Sadece zengin olma hayali tek basina ise yaramaz bunu biliyorsundur zaten.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Powered by WordPress & Theme by Anders Norén

%d blogcu bunu beğendi: